نماد ذوالجناح در روستای سنام

ذوالجناح یعنی صاحب دو بال و پر، در فرهنگ عزاداری شیعیان نام اسب حسین بن علی است که او در روز عاشورا بر آن سوار بود. ذوالجناح در تعزیه و دسته‌های سوک امام سوم شیعیان از اهمیت و احترام خاصی برخوردار است.

در روستای سنام نیز همه ساله در روز عاشورا از اسب های موجود در روستا یا روستاهای مجاور  نماد ذوالجناح  اسب امام حسین را بشکلی زیبا آماده کرده و در ظهر عاشورا در حیاط حسینیه همراه با عزاداری به نمایش گذاشته و با ذکر مرثیه از زبان حضرت سکینه و فرزندان امام حسین به عزاداری می پردازند . این اسب در نزد مردم این روستا از ارزش و قداست خاصی برخوردار است . ذوالجناح  در روستای سنام بعنوان نماد اسب امام حسین در روز عاشورا برای مردم این روستا به قدری اهمیت دارد که جزء اصلی و فراموش ناشدنی مراسم روز عاشورا در سنام است . در سالیان دور که جمعیت ساکن روستا زیاد بود و اسب در روستا فراوان ، معمولاً از اسب مردم روستا بعنوان ذوالجناح استفاده می شد ولی در سالهای اخیر معمولاً بزرگان روستا از روستاهای اطراف اسب ذوالجناح را که شبیه ترین اسب به ذوالجناح باشد را معمولا امانت می گیرند .

در سالیان دور توسط شادروان محمد اسماعیل – محمد صادق و محمد تقی عبدی و میرزا آقا و سپس خانواده های عبدی و موسوی و مهرجو ، با پوشاندن اسب به پارچه های خاص و زیبا که خود هنر خاصی می طلبد انجام می گردید و این کار نسل به نسل در حال انجام می باشد . در ضمن پس از پایان کار معمولاً انار یا سیب مطابق عکس های زیر به همراه پر طاووس را بر بالا نصب می کنند . اهالی خوردن تکه ای از این انار یا سیب برای برآورده کردن حاجات را از اعتقادات و باورهای خودشان می دانند .

a

پس از آماده شدن ذوالجناح همزمان با اتمام سخنرانی و روضه خوانی روحانی روستا ، تمامی اهالی در حیاط حسینیه جمع می شوند و گروهی که مخصوص ذوالجناح گردانی می باشند ، ذوالجناح را دور جمعیت حاضر ۳ مرتبه دور می دهند و در هر مرحله مداح ها و روضه خوانها ، جلوی اسب مرثیه سرایی می کنند . از جمله معروفترین این مرثیه ها این است :

ذوالجناح برگو چرا زینت چنین شد واژگون
گو چرا ای با وفا یالت تو گشته پر ز خون

ذوالجناح ای مهربان اسب وفادار پدر
گو شنیدی در دم آخر تو گفتار پدر

……..a

پس از خواندن این مرثیه ها ، ذوالجناح به میان جمعیت آورده می شود و سینه زنی توسط مداح انجام می گیرد و بعد از آن زیارت عاشورا توسط روحانی خوانده می شود .

البته این ذوالجناح آماده شده پس از آن برای دسته روی به روستای همجوار عقه خیل و سعیدآباد نیز برده می شود و در آنجا هم مراسمی شبیه این برگزار می گردد .

۱۰

و اما در مورد سرنوشت ذوالجناح امام حسین ، اصحاب تاریخ نوشته اند: ذوالجناح آن اسب باوفا که به رکابداری پیغمبر و علی و امام حسن و امام حسین، مألوف و مأنوس بود، پس از شهادت حسین در همان زمین کربلا پشت خیام آن قدر سر به زمین زد تا از دنیا رفت، و بدن او را در همان جا زیر خاک دفن کردند؛ و بعضی هم نوشته اند: سر به بیابان نهاد و دیگر کسی آن حیوان را ندید.

مستند ذوالجناح توسط سایت ۳nam.ir بزودی در اختیار عزیزان قرار خواهد گرفت.

 

یک پاسخ

  1. ناشناس می‌گه:

    اینکه سنتی تو روستای سنام برگزار میشه خوبه ولی یه کم برنامه رو بیشتر و بهتر کنید جا داره ( منظور به دست اندرکاران برنامه روز عاشوراست)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.