دانستنیهای خودرو

 
ترموستات مصرف سوخت خودرو در لحظات اولیه روشن کردن کولر خودرو
صبح ها روشن شدن خودرو با اولین استارت مهم است. اگر در هوای سرد اتومبیل شما گرم می شود احتمالا باید ترموستات آن را عوض کنید. با رعایت صحیح نکات فنی و نگهداری از خودرو سالانه می توانید به ازای هر خودرو دست کم ۶۰۰ لیتر سوخت کمتر مصرف کنید. در لحظات اولیه روشن کردن کولر خودرو، شیشه های خودرو را پایین دهید. زیرا در زمان اولیه روشن شدن کولر، گازهایی انتشار می یابد که برای سلامتی مضر می باشد که بهتر است ازخودرو خارج یابد.
ساسات گریس استارت خودرو
از ساسات فقط برای روشن کردن خودرو در هوای سرد استفاده کنید. گریس روی قطب های باتری مانع سولفاته شدن سه کابل باتری نمی شود. لازم است قبل از استارت خودرو، سوئیچ را به مدت ۱۰ ثانیه در حالت باز گذاشته و سپس نسبت به استارت خودرو اقدام نمائید. (مخصوصا در مواقعی که خودرو سرد می باشد)
پدال گاز افزایش سرعت، مصرف سوخت رموستات خودرو
برای روشن کردن خودرو از فشار دادن مستمر پدال گاز خودداری نمایید. افزایش سرعت، مصرف سوخت را به طور تصاعدی بالا می برد. ترموستات خودرو را هرگز باز نکنید.
ساسات ضد یخ سرعت در شب و تاریکی
اگر تایر خودرو در ۱۰۰%   ۸۰Km/hrکارکرد داشته باشد در سرعت ، ۴۰%  ۱۳۰Km/hr سایش زود رس خواهد داشت. ضد یخ فقط برای زمستان و فصل سرما نیست چرا که ضد یخ دارای خاصیت ضد جوش و ضد خورندگی نیز می باشد. در برابر هر ۱۰ کیلومتر سرعت در ساعت، در شب و تاریکی معادل ۶ متر از عمق بینایی کاسته می شود.
ساسات باتری استارت
سوراخ کردن فیلتر هوای نو هنگام تعویض سبب وارد شدن ذرات گرد و غبار به موتور شده و صدمات جبران ناپذیری دارد. هنگام روشن نمودن کولر حتما توقف نموده و در سر بالایی های طولانی و توقف زیاد کولر را خاموش کنید و یا با گرفتن کلاچ و یا خلاص کردن ماشین، کولر را روشن نمایید. خطرناکترین زمان رانندگی در روز بین ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر و ۶ تا ۸ صبح است. در این زمان بدن انسان به طور طبیعی دچار کاهش انرژی می شود.
ساسات باتری استارت
در فصول سرد سال ماهی یک بار کولر خودرو را به مدت چند دقیقه جهت مخلوط شدن گاز با روغن مخصوص آن و جلوگیری از فاسد شدن آن روشن نمایید. با روشن شدن چراغ انژکتور، خودرو را خاموش نموده و بسط باتری را چند ثانیه جدا نموده و سپس اتصال دهید. (در صورت خاموش نشدن چراغ، به نمایندگی مراجعه نمایید) هر از گاهی برای پاک کردن رسوبات موتور و جلوگیری از فرسایش زود رس آن و روان سازی سوپاپ ها از بنزین سوپر نیز استفاده نمایید.
ساسات باتری استارت
در زمان بکسوات کردن خودرو در گل ولای و برف می توان با کم کردن باد تایرها و قرار دادن کفی لاستیکی یا گونی در زیر آنها باعث اصطکاک بیشتر شوید و خود را از مهلکه نجات دهید. در زمان نقص در سیستم برق رسانی به دلیل موتور شویی و یا رطوبت محیط و سردی هوا می توانید به وسیله یک سشوار قسمتهای دلکو، کوئل و شمع ها را گرم کنید تا اتومبیل آسان تر روشن شود. درهنگام استارت زدن، کلاچ را فشار دهید تا فشار اضافی به استارت وارد نشود.
باتری باتری استارت
اگر متوجه نشتی رادیاتور شدید و تا مقصد هم راه زیادی بود در صورت امکان توموستات را از مدار خارج کنید و در رادیاتور را نیز باز بگذارید. از مخزن شیشه شوی استفاده کرده و شیلنگ آن را به داخل رادیاتور یا روی شبکه ها هدایت کنید. در هنگام پاره شدن تسمه پروانه و نداشتن تسمه، می توان با شل کردن پیچ تنظیم و استفاده از یک جوراب زنانه یا نوارهای بریده از تیوب کهنه، خود را به تعمیرگاه برسانید. درمواقع بارندگی که برف پاک کن خراب است می توانید یک سیب زمینی را از وسط نصف کنید و روی شیشه بمالید. (نشاسته موجود در سیب زمینی باعث پایین آمدن قطرات آب شده و مزاحم دیدتان نمی شود)
استارت
در مواقع نبودن بکسل برای کشیدن خودرو می توانید از کمربند ایمنی خودرو کمک بگیرید. (طرز صحیح بکسل به صورتی است که سمت چپ خودروی عقبی به سمت راست خودروی جلویی وصل باشد)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.