بازی های محلی روستای سنام – قسمت دوم

در ادامه بازی های خاطره انگیز محلی روستای سنام به بازی هایی که بیشتر در عروسی ها بکار می رفتند و در حال حاضر تقریباً فراموش شده و یا به ندرت در عروسی ها مورد استفاده قرار می گیرد ، می پردازیم :

۱ – کتک کا :

البته کُتِک کا بیشتر در عروسی ها استفاده می شد و بیشتر بازیهایی که در عروسی روستای سنام انجام می شد از کتک در آن استفاده می شد . برای ساخت کتک از یک روسری یا یک شال که با پیچیاندن آن از طرفین و در نهایت گره زدن طرفین آن بدست می آمد و خود شامل چند نوع بازی می باشد که در زیر چند مورد آن می آید  :

الف –  دو نفر برای اینکه با همدیگر زورآزمایی کنند به نوبت یکی روی زمین به پشت دراز می کشید و پاهای خودس را به سمت بالا می برد و نفر بعدی با کتک به زیر پای او می زد و این عمل چندین بار تکرار می شد تا یکی از طرفین به اصطلاح تسلیم شود و برنده مشخص می شد .

ب – بورده بورده : این بازی یکی از بازی های شیرین و پرطرفدار و پر هیجان در عروسی های روستای سنام بود . شکل این بازی که بصورت دسته جمعی بود به این صورت بود که تعدادی از بازیکنان بصورت یک حلقه می نشینند و یک نفر هم در وسط می ایستد و نفرات نشسته کتک را از زیر پاهای خود عبور می دهند و در یک فرصت مناسب باید به پشت نفری که ایستاده با کتک بزنند و نفر ایستاده باید کتک را با هنر خویش از زیر پای افراد نشسته بگیرد و کتک را از زیر پای هر کسی که در بیاورد اون نفر باید ایستاده کار را دنبال کرده و او بجایش بنشیند و این بازی همینجور ادامه پیدا می کند .

البته در بازی های دیگری نیز از کتک استفاده می شود که در فرصت های بعدی به آن می پردازم .

۲ – بازی شاه و وزیر :

خاطرات زیبای این بازی هم برای نسل دهه ۶۰ و ماقبل آن فراموش نشدنی است . تعداد بازیکنان در این بازی، سه به بالا می باشد. در این بازی از یک قوطی کبریت استفاده می شود که این قوطی کبریت چهار حالت دارد:

شاه، وزیر، دزد و عاشق
شاه، حالتی است که قوطی کبریت سر پا بایستد یا به عبارتی قوطی کبریت از عرض بایستد.

حالت وزیر بودن به صورتی است که قوطی کبریت از طول بایستد.

قسمتهای پهلویی قوطی کبریت،حالت دزد و عاشق و جلاد را تشکیل می دهد که قبل از بازی مشخص می شود که کدام قسمت قوطی کبریت دزد و کدام قسمت آن مال باشد.

نحوه ی انجام بازی به این صورت است که بازیکنان حاضر در مجلس کنار دیوار می نشینند، نفراول قوطی کبریت را پرتاب می کند،بعد نفردوم،بعد نفر سوم و به همین صورت افراد دیگر قوطی را پرتاب می کنند تا موقعی که یکی ازافراد، قوطی را طوری پرتاب کند که به حالت شاه بایستد، این فرد به عنوان شاه معرفی می شود و تا موقعی که شخص دیگری نتواند، کبریت را به این حالت نگه دارد به عنوان شاه باقی می ماند و این فرد(شاه) در دور یا دورهای بعدی،دیگر قوطی کبریت را پرتاب نمی کند تا موقعی که شخص دیگر به عنوان شاه معرفی شود(بتواند قوطی کبریت را به حالت شاه نگه دارد).

پس از مشخص شدن شاه، باید وزیر مشخص شود و شخصی به عنوان وزیر انتخاب می شود که بتواند قوطی کبریت را طوری پرتاب کند که مانند حالت وزیر بایستد این فرد به عنوان وزیر معرفی می شود و تا موقعی که شخص دیگری نتواند، کبریت را به این حالت نگه دارد به عنوان وزیرباقی می ماند و این فرد(وزیر) در دور یا دورهای بعدی،دیگر قوطی کبریت را پرتاب نمی کند تا موقعی که شخص دیگر به عنوان وزیر معرفی شود(بتواند قوطی کبریت را به حالت وزیرنگه دارد).

پس از مشخص شدن شاه و وزیر، فردی که حالت دزد را بیاورد، به دستور شاه مجازات می شود و یا اینکه بخشیده می شود، برای مجازات کردن دزد  ، شاه دستور می دهد و وزیر این مجازات را  به جلاد اعلام می کند که اجرا کند   و معمولا مجازات او به این صورت است که فرد دزد، توسط جلاد با کتکی که در قسمت بالا گفته شد تنبیه می شود و یا بعضی وقتها شاه می گوید که ما جنگ در پیش داریم و باید از دزد باروت تهیه کرد که این حالت بدترین تنبیه دزد است .

در حالتی که فرد، حالت عاشق را می آورد، باید برای حاضرین ترانه ای بخواند و اگر نتواند بخواند معمولاً شاه دستور می دهد که صدای حیوانی یا کاری شبیه به آن را انجام دهد در غیر اینصورت تنبیه دزد را بر روی او اعمال می کنند .

۳- عکس گرفتن :

خیلی از بچه های دهه ۵۰ و ۶۰ روستای سنام حتماً یا از ما عکس گرفته شد یا شاهد عکاسی بر روی دوستان خودمان بودیم .

در این بازی که فقط بعضی از محلی هایمان متخصص عکاسی بودند ، از دوستان عکس می گرفتند  . نحوه کار بدین صورت بود که با برعکس کردن آستین کاپشن و قرار دادن سر طرف درون آن بشکلی که طرف باید از سوراخ درون کاپشن بیرون را نگاه می کرد ، آماده عکاسی می شد و پس از استقرار در موقعیت ، آقای عکاس با یک پارچ آب از درون آستین به استقبال آن کسی که منتظر عکس گرفتن بود ، می رفت و طرف را کلاً خیس می کرد  . این بازی در این اواخر با توجه به آگاهی نسل جدید که به راحتی زیر بار عکس گرفتن نمی رفتند با تلاش بسیار زیاد عکاس و اطرافیان راضی به عکس گرفتن می شدند .

در ادامه با ما همراه باشید تا در قسمت های بعدی نیز بازی های بیشتری از بازی های محلی روستای سنام را برای شما بازگو کنیم .

نویسنده : علی عبدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.